2016 Tomato Show Results & Photos

Welcome to the 2016 Fredericktown Tomato Show Results & Photos page!

Check back often for additional photos and results being posted.

LITTLE MISS TOMATO 2016

Aubry Rinehart, daughter of Angie and Morgan Rinehart was selected as the 2016 Little Miss Tomato Wednesday evening.

First runner up Leah Hulbert, daughter of Sarah and Josiah Hulbert; second runner up Holly Hogle, daughter of David and the late Marcy Hogle; and third runner up Dallys Fincher, daughter of Jodi Frazee and Joshua Fincher, make up the 2016 Little Miss Tomato Court.

LMT COURT

The other contestants were: Brooklyn Spence, Ella Flynne, Elli Sanders, Ember McGrew, Gabriella Redmond, Gracie Reiss, Gracyn Toombs, Hadlee Miller, Isabella Broerman, Leesandra Mejia-Evener, Pilar Payne, Serena Rock, and Truth Yarman.

All LMT

TOMATO SHOW PLATE AUCTION

Proudly displaying the 2016 Fredericktown Tomato Show Plates are the successful bidders who braved the inclement weather to help support future Fredericktown Tomato Shows. Front row, from left: Plate #4 Paul Mayville for First-Knox National Bank, $800; Plate #6 Judy Otterbacher for Big O Amusements, $700; Plate #10 purchased by the Fredericktown Tomato Show Board, $900, for Chris Well with her daughter, Ashley Overholt; Auctioneer Red Shaw; and Plate #5 Dean and Linda Shira, $700. Middle: Plate #3 Elaine Hilliar, Jordan and Heather and Miller $700; and Ruggles Electric Service, by Lesley and Dusty Ruggles, $800. Back: Plate #2 Chris and Sarah Alverson, $600; and Plate #7 Kim and J.T. Fearn and TKC Excavating in memory of Jim and Anne Fearn. Phone bidders: Plate #1 Beheler Excavating, Dusty Beheler, $800; and Plate #8 Brenneman Lumber, $750. Photos by Penny Smith.

Proudly displaying the 2016 Fredericktown Tomato Show Plates are the successful bidders who braved the inclement weather to help support future Fredericktown Tomato Shows. Front row, from left: Plate #4 Paul Mayville for First-Knox National Bank, $800; Plate #6 Judy Otterbacher for Big O Amusements, $700; Plate #10 purchased by the Fredericktown Tomato Show Board, $900, for Chris Well with her daughter, Ashley Overholt; Auctioneer Red Shaw; and Plate #5 Dean and Linda Shira, $700. Middle: Plate #3 Elaine Hilliar, Jordan and Heather and Miller $700; and Ruggles Electric Service, by Lesley and Dusty Ruggles, $800. Back: Plate #2 Chris and Sarah Alverson, $600; and Plate #7 Kim and J.T. Fearn and TKC Excavating in memory of Jim and Anne Fearn. Phone bidders: Plate #1 Beheler Excavating, Dusty Beheler, $800; and Plate #8 Brenneman Lumber, $750. Photos by Penny Smith.

STEIN TOSS RESULTS

women stone winnersWomen 140 lbs and under: 1st Tammi Means, 2nd Danielle Knecht.

Women 141 lbs and over: 1st Suzi Brate, 2nd Jenni Small.

Men 175 and under: 1st Isaac Chester, 2nd Lyle Beveridge.

Men 176 – 210 lbs: 1st Cody McGuire, 2nd Phillip Small.

Men 211 and over: 1st Dusty Ruggles, 2nd Dan Douglas.

Women 40 and over: 1st Susan Bordenkircher, 2nd Connie Cockrell.

men stone winnersMen 40 and over: 1st J.T. Fearn, 2nd Richard Spayde.

PEBBLE THROW RESULTS

Women 140 lbs and under: 1st Tammi Means, 2nd Danielle Knecht.

Women 141 lbs and over: 1st Jeannie Small, 2nd Tami Vaughn.

Men 175 and under: 1st Lyle Beveridge.

Men 176 and over: 1st Phillip Small.

old men stone winnersMen 211 and over: 1st Dan Douglas, 2nd Dusty Ruggles.

Women 40 and over: 1st Susan Bordenkircher, 2nd Connie Cockrell.

Men 40 and over: 1st Mike Wheeler, 2nd Bruce Snell.

KID’S PARADE WINNERS

Best Costume: Emery and Gunner her dog.

Best Theme: Ruthlynn, Lesesandra, Jose’ and Luke

Most Humorous: “The Little Rascals”

Best Decorated Bike/Trike: Kit

Best Pet: Allison and Beasly her dog.

Best Musical: Kaira, Mason, Peg and Phil goats.

Best Organization: Colton from New Life Church.

Director’s Award: Carson and Cross.

BABY CRAWL CONTEST

Biggest Showoff: Blakelee Staton, Best Tomato Show Theme: Kamryn Sharp, Best Tomato Theme Outfit: Clara Giles, and Best Cryer: Ben Stricker.

Biggest Showoff: Blakelee Staton, Best Tomato Show Theme: Kamryn Sharp, Best Tomato Theme Outfit: Clara Giles, and Best Cryer: Ben Stricker.

 

PEDAL TRACTOR PULL RESULTS

Winners in the 4 & 5 year old Pedal Tractor pull are, from left, third place Nash Stull; second place, John Wood; and first place, Xavier Whitt.

Winners in the 4 & 5 year old Pedal Tractor pull are, from left, third place Nash Stull; second place, John Wood; and first place, Xavier Whitt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The 6 & 7 year old Pedal Tractor Pull winners are, from left, third place, Griffin Garver; first place, Airlyn Frazier; and second place, Brice Walton.

The 6 & 7 year old Pedal Tractor Pull winners are, from left, third place, Griffin Garver; first place, Airlyn Frazier; and second place, Brice Walton.

 

8-9 year olds Pedal Trator Pull winners, from left : 2nd Sierra Rine, 1st Joseph Proffitt, 3rd Seven Kennedy.

8-9 year olds Pedal Trator Pull winners, from left : 2nd Sierra Rine, 1st Joseph Proffitt, 3rd Seven Kennedy.

Winners in the 10-12 year olds Pedal Tractor Pull, from left: 3rd Madalyn Blakesley, 2nd Caleb Rashley, 1st Cora Proffitt.

Winners in the 10-12 year olds Pedal Tractor Pull, from left: 3rd Madalyn Blakesley, 2nd Caleb Rashley, 1st Cora Proffitt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LIP SYNC RESULTS

0-8 solo/duet: 1st Kaira Ruggles – Rotten to the Core; 2nd Logan Fawcett – Down Home Honey; 3rd Nickelle Heston and Evllee Rine – Boomerang; 4th Antonio Rojas – Stitches.

0-8 group: 1st Emma Lewis, Alexah Hubbard, Jevaeh Serio – One Drop; 2nd Nickelle Heston, Evllee Rine, Logan Fawcett – Whip and Nae Nae.

9-11 solo/duet: 1st Abbi Brake, Julia Partington – Boomerang; 2nd Gracie Sipes, Macie Fawcett – Work; 3rd tie Bella Mullins – Try Everything and Riley Rine, Zack Johnson – You don’t own me; 4th Madalyn Blakesley, Maddie Bender – Wanted.

9-11 group: 1st Gracie Sipes, Riley Rine, Macie Fawcett, Hailey Cockrell, Zack Johnson – Cheerleader.

12-15 group: Sammy Maglott, Emma Linhares, Kelsi Brake, Maddie Veyon, Blake Dowalter, Kylie Stadler – Ebay.

16 and over solo/duet: 1st Donna Meyer – Camp Granada; 2nd Amber Durbin, Aislynn Ray – Never Getting Back Together.

16 and over group: 1st FFA Officers – Ryan and the Ladies Country Medley; 2nd Schoolhouse Rock – A Medley.

Directors’ Award: Sammy Maglott, Emma Linhares, Kelsi Brake, Maddie Veyon, Blake Dowalter, Kylie Stadler – Ebay.

Best Costume: Donna Meyer – Camp Granada.

Best Theme: FFA Officers – Ryan and the Ladies Country Medley.

TOMATO SHOW PARADE

Best Commercial Entry: TD Landscape & Maitenance

Most Humorous Entry: William Elder, MD

Best Costumed Entry: Girl Scout Troop 1691

Best Organizational Entry: Knox County Fish & Game Association

Best Youth Entry: Cornelius

Best Horse Drawn Entry: Williams Family

Best Mounted Entry: Makenzie Van Dyke

Best Senior Adult Entry: American Legion Post #500

Best Antique Car Entry: Tony Maddue

Best Antique Implement Entry: Jim Singrey

Judges Award: Talbott Family

Best Parade Theme Entry: Knox County Horsemen’s Council

Best Classic Car Entry: Richard and Mary James

Best Walking Entry: Central Ohio Roller Derby

Best Children’s Entry: Our Hometown

Best Novelty Entry: Ruggles Family

Best Professional Entry: Concord Mortgage Group

Mayor’s Award – Outstanding Entry: Knox County Horsemen’s Council